Ders Danışmanlığı: Her öğrencinin ders danışmanı alması gereken dersler konusunda öğrencilerle haftanın belli günlerinde görüşmeler yapmaktadırlar.

Ders Muafiyeti: Daha önce başka bir üniversiteden lisans diploması aldıysanız transkriptiniz ve dilekçe ile dönem başında bölüm sekreterliğine başvurarak muafiyet talebinde bulunabilirsiniz.

Dikey Geçiş: Ön lisans eğitiminizi tamamladıysanız dilekçe ile dönem başında bölüm sekreterliğine başvurarak eğitiminize devam edebilirsiniz.

Projelere Katılım: Ankara Üniversitesi BAP öğrenci projelerini desteklemektedir. Öğrenciler danışman hoca eşliğinde bir proje önerisinde bulunabilirler.

Uyum Haftasına Katılım: UYM 101 dersi birinci sınıf başlangıcında alınması gereken bir derstir. Amacı fakülteye yeni başlayan öğrencilerin uyumuna yardımcı olmaktır. Bu derse katılım sağlanmamışsa bir sonraki yıl katılım gerekmektedir.

Yatay Geçiş: Başka bir üniversiteden yatay geçiş yaptıysanız transkriptiniz ve ve dilekçe ile dönem başında bölüm sekreterliğine başvurarak eğitiminize devam edebilirsiniz.

Yurt Dışı Olanaklar: Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri Erasmus anlaşması yapılan üniversiteler dönem içi stajı yapmak üzere gidebilmektedirler. Ayrıca yurt dışı bilimsel toplantılara katılım konusunda öğrencilerimiz cesaretlendirilmekte, kongre sunumu hazırlanmışsa Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığından mali destek talebinde bulunabilmektedir.

Yurt İçi Kongre Katılımı: Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri yurt içi kongrelere katılım konusunda cesaretlendirilmektedir. Öğrenci kongre sunumu hazırlamışsa Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığından mali destek talebinde bulunabilmektedir.