“BEN ÇOCUĞUM!” PROJESİ

Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü 4. sınıf öğrencileri Ayşin HELVACI, Rumeysa ZENGİN, Sinem MURAT, Merve KAPLAN, Elif AY, Selver KAR ve Cengizhan SECENOĞLU tarafından hazırlanan ve Sosyal Hizmet Uzmanı Şükran DANIK danışmanlığında yürütülen “Ben Çocuğum!” projesi kapsamında çocuğa yönelik cinsel istismar durumu oluşmadan önce ailelerin ve yetişkinlerin bilgilendirilmesi ve farkındalık düzeylerinin arttırılması, cinsel istismar durumunun oluşması halinde her bireye düşen sorumlulukların belirlenmesi konusunda toplumu bilgilendirmek amacıyla afiş ve broşür çalışması yapılmıştır.

Proje kapsamında hazırlanan afişler Cemal Gürsel Caddesi, Tıp Fakültesi Caddesi, Mamak Caddesi, Talatpaşa Bulvarı, Meşrutiyet Caddesi, Yüksel Caddesi’ne asılmış ve  Mamak Bölgesi içerisinde yer alan Abidinpaşa Aile Merkezi, Ahmet Yesevi Aile Merkezi, Tenzile Erdoğan Aile Merkezi, Yeşilbayır Aile Merkezi ve Kutludüğün Aile Merkezine afiş ve broşür dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Mamak ilçesinde bulunan Tuzluçayır, Kartaltepe, Çağlayan, Şahintepe, Cengizhan, Yeşilbayındır, Küçük Kayaş ve Yeşilbayır Mahalle Muhtarlıklarına afiş ve broşür dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi dışında üniversitemizin Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Siyasal Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi’ne afiş asımı gerçekleştirilmiştir. Ankara ili Beypazarı ilçesinde bulunan Cumhuriyet İlkokulu, Atatürk İlkokulu ve Kemal Milaslı İlkokulunda görev yapan okul öncesi öğretmenleri tarafından ailelere yönelik gerçekleştirilecek olan çocuğu yönelik cinsel istismar konulu sunum sonunda dağıtılması için afiş ve broşürler gönderilmiştir. Ankara Adliyesi’ne asılmak üzere afiş ve broşürler teslim edilmiştir.  Ankara ili içerisinde yer alan Çankaya Halk Sağlığı Merkezine,  Adana Ceyhan’da bulunan Gümürdülü Köyü ve Adana Kozan Gazi Köyü Aile Hekimliklerine afiş asımı gerçekleştirilmiştir. Çocuğa yönelik cinsel istismar konusunda sosyal medyada farkındalık oluşturmak amacıyla afiş ve broşürler #bençocuğumbedenimedokunma hashtagi ile paylaşılmıştır.

“Ben Çocuğum!” projesini yürüten öğrencilerimiz Ayşin HELVACI’ya, Rumeysa ZENGİN’e, Sinem MURAT’a, Merve KAPLAN’a, Elif AY’a, Selver KAR’a, Cengizhan SECENOĞLU’na ve projenin danışmanlığını yürüten Sosyal Hizmet Uzmanı Şükran DANIK’a teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyoruz.